A body of mass m=3.513 kg is moving along the x-axis with a speed of 5 m/s

A body of mass m=3.513 kg is moving along the x-axis with a speed of 5 m/s. The magnitude of its momentum is recorded as

Options

(a) 17.57 kg m/s
(b) 17.6 kg m/s
(c) 17.565 kg m/s
(d) 17.56 kg m/s

Correct Answer:

17.57 kg m/s

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. If the nucleus ²⁷₁₃Al has nuclear radius of about 3.6 fm
  2. If wavelength of a wave is λ=6000 Å, then wave number will be
  3. A simple pendulum is suspended from the ceiling of a lift. When the lift is at rest
  4. A black body at a temperature of 227⁰C radiates heat at a rate of 20 cal m⁻²s⁻¹.
  5. The radius of a nucleus of mass number A is directly proportional to