A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v=a x³/², where

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v=a x³/², where a= 5m⁻¹/² s⁻¹.The work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2 m is

Options

(a) 1.5j
(b) 50 j
(c) 10 j
(d) 100 j

Correct Answer:

50 j

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. When two identical capacitors are in series, they have 3 μF capacitance
  2. Which one of the following statements is WRONG in the context of X-rays generated
  3. The amount of heat energy required to raise the temperature of 1 g of Helium
  4. Out of the following options which one can be used to produce a propagating
  5. A polarised light of intensity I₀ is passed through another polariser whose pass axis