A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v=a x³/², where

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v=a x³/², where a= 5m⁻¹/² s⁻¹.The work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2 m is

Options

(a) 1.5j
(b) 50 j
(c) 10 j
(d) 100 j

Correct Answer:

50 j

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The r.m.s speed of the molecules of a gas in a vessel is 400 m/s
  2. Newton postulated his corpuscular theory on the basis of
  3. An atom bomb weighing 1 kg explodes releasing 9×10¹³ J of energy.
  4. For a thermocouple, the neutral temperature is 270⁰C when its cold junction is at 20⁰C.
  5. The ionization energy of Li⁺⁺ is equal to