A body of mass 0.25 kg is projected with muzzle velocity 100 m/s from a tank

A body of mass 0.25 kg is projected with muzzle velocity 100 m/s from a tank of mass 100 kg.What is the velocity of the tank?

Options

(a) 5 m/s
(b) 25 m/s
(c) 0.5 m/s
(d) 0.25 m/s

Correct Answer:

0.25 m/s

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • Conservation of linear momentum
    m1v1=m2v2
    100v1=O.25×100
    V1=0.25m/s is the answer
    Regards

Related Questions

  1. A beaker of radius 1.5 cm is filled with a liquid of surface tension 0.075 N/m
  2. In the series resonance the value of impedence is 3 Ω and the resistance is 4Ω,
  3. A long straight wire carrying current of 30A is placed in an external uniform
  4. When an object is placed 40cm from a diverging lens, its virtual image is formed 20 cm
  5. If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is