A machine gun fires 10 bullets/s,each of mass 10 g,the speed of each bullet

A machine gun fires 10 bullets/s, each of mass 10g, the speed of each bullet is 20 cms⁻¹, then force of recoil is

Options

(a) 200 dyne
(b) 2000 dyne
(c) 20 dyne
(d) None of these

Correct Answer:

2000 dyne

Explanation:

Time taken for 1 bullet = 1/n
Force = the rate of change of momentum = mvn
= 10 x 20 x 10 = 2000 dyne

admin:

Related Questions

  1. When a magnet is taken towards a coil, the induced e.m.f. depends on
  2. If the nucleus ²⁷₁₃Al has nuclear radius of about 3.6 fm
  3. Two resistances 3Ω and 6Ω are connected in parallel
  4. A satellite of mass m revolves around the earth of radius R at a height x from
  5. Two coherent sources of intensity ratio α interfere. In interference pattern,