A body is moving with velocity 30 m/s towards east. After 10 seconds its velocity

A body is moving with velocity 30 m/s towards east. After 10 seconds its velocity becomes 40 m/s towards north. The average acceleration of the body is

Options

(a) 1m/s²
(b) 7 m/s²
(c) 17 m/s²
(d) 5 m/s²

Correct Answer:

5 m/s²

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. In Young’s double slit interference experiment, using two coherent waves
  2. If h is planck’s constant and λ is wavelength, h/λ has dimensions of
  3. A polarised light of intensity I₀ is passed through another polariser whose pass axis
  4. A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.
  5. An alternating electric field, of frequency v, is applied across the dees (radius = R)