A block of mass 10 kg is moving in X-direction with a constant speed of 10 ms⁻¹

A block of mass 10 kg is moving in X-direction with a constant speed of 10 ms⁻¹.It is subjected to a retarding force F=-0.1 x m⁻¹, during its travel from x=20m to x=30m.Its final kinetic energy will be

Options

(a) 475 j
(b) 450 j
(c) 275 j
(d) 250 j

Correct Answer:

475 j

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

Related Questions

  1. Two masses of 9 g and 6 g are connected with a string which is passing over a frictionless
  2. A filament bulb (500W,100V) is to be used in a 230V main supply. When a resistance
  3. When a sound wave of wavelength λ is propagating in a medium,
  4. The mass number of nucleus is always
  5. A spherical conductor of radius 2 m is charged to a potential of 120 V. It is now