A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature

A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature of 727⁰C, the rate of heat radiated in the same units will be:

Options

(a) 50
(b) 112
(c) 80
(d) 60

Correct Answer:

112

Explanation:

According to Stefan’s law, E ∞ σT⁴, T₁ = 500 K T₂ = 1000 K
E₂ / E₁ = (T₂ / T₁)⁴ = (1000 / 500)⁴ = 16
E₂ = 16 x 7 = 112 cal/ cm²s

admin:

Related Questions

  1. Pure Si at 500 K has equal number of electron (nₑ) and hole (nₕ) concentrations
  2. Two metal wires of identical dimensions are connected in series. If σ₁ and σ₂ are
  3. A wheel has moment of inertia 5 x 10⁻³ kgm² and is making 20 revolutions per sec
  4. A thin semicircular conducting ring (PQR) of radius r is falling with its plane
  5. If light emitted from sodium bulb is passed through sodium vapour,