A bar magnet having a magnetic moment of 2 x 10⁴JT⁻¹ is free to rotate in a horizontal

A bar magnet having a magnetic moment of 2 x 10⁴JT⁻¹ is free to rotate in a horizontal plane. A horizontal magnetic field B = 6 x 10⁻⁴T exists in the space. The work done in taking the magnet slowly from a direction parallel to the field to a direction 60⁰ from the field is

Options

(a) 12 J
(b) 6 J
(c) 2 J
(d) 0.6 J

Correct Answer:

6 J

Explanation:

Work done
= MB (cos θ₁ – cos θ₂)
= MB (cos 0⁰ – cos 60⁰)
= MB (1 – 1/2) = 2 x 10⁴ x 6 x 10⁻⁴ /2 = 6 J

admin:

Related Questions

  1. Masses of three wires of copper are in the ratio of 1:3:5 and their lengths
  2. For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
  3. A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 100 m. With the same
  4. The sum of the magnitudes of two forces acting at a point is 16 N
  5. An electromagnetic wave of frequency v = 3.0 MHz passes from vacuum into