A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest

A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest. After 6 seconds another ball is thrown downwards from the same platform with a speed v.The two balls meet at t = 18s. What is the value of v?(take g = 10 m/s²)

Options

(a) 75 m/s
(b) 55 m/s
(c) 40 m/s
(d) 60 m/s

Correct Answer:

75 m/s

Explanation:

Clearly distance moved by 1st ball in 18 s = distance moved by 2nd ball in 12 s. Now, distance moved in 18 s by 1st ball 1/2 x 10 x 18²
= 90 x 18 = 1620 m. Distance moved in 12 s by 2nd ball = ut + 1/2 gt²
1620 = 12v + 5 x 144
v = 135 – 60 = 75 ms

admin:

Related Questions

  1. The condition for obtaining secondary maxima in the diffraction pattern
  2. If light emitted from sodium bulb is passed through sodium vapour,
  3. Heat is not being exchanged in a body. If its internal energy is increased, then
  4. A metal bar of length L and area of cross-section A is clamped between two rigid
  5. In photoelectric emission process from a metal of work function