A 5 watt source emits monochromatic light of wavelength 5000Å. When placed

A 5 watt source emits monochromatic light of wavelength 5000Å. When placed 0.5 m away, it liberates photoelectrons from a photosensitive metallic surface. When the source is moved to a distance of 1.. m, the number of photoelectrons liberated will be reduced by a factor of

Options

(a) 8
(b) 16
(c) 2
(d) 4

Correct Answer:

4

Explanation:

No. of emitted electrons Nₑ ∞ Intensity ∞ 1 / (distance)²
Therefore, as distance is doubled, Nₑ decreases by (1/4) times.

admin:

Related Questions

  1. Monochromatic radiation emitted when electron on hydrogen atom
  2. A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force
  3. If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
  4. A galvanometer has a coil of resistance 100 ohm and gives a full-scale deflection
  5. The rate of increase of thermo-e.m.f. with temperature at the neutral temperature