A 220 volt and 1000 watt bulb is connected across a 110 volt mains supply.

A 220 volt and 1000 watt bulb is connected across a 110 volt mains supply. The power consumed will be

Options

(a) 1000 W
(b) 750 W
(c) 500 W
(d) 250 W

Correct Answer:

250 W

Explanation:

P = V² / R. A bulb has a fixed resistance.

⇒ P₁ / P₂ = V₁² / V₂²

⇒ 10000 / P₂ = (220/110)² = 4

⇒ 4P₂ = 1000 ⇒ P₂ = 250 W

admin:

Related Questions

  1. For inelastic collision between two spherical rigid bodies
  2. Copper has face centered cubic (fcc) lattice with interatomic spacing equal to 2.54Å.
  3. The moment of inertia of a thin uniform rod of mass M and length L about an axis
  4. An electron in hydrogen atom makes a transition n₁ → n₂
  5. The temperature of a body falls from 50⁰C to 40⁰C in 10 minute. If the temperature