300 mL of a gas at 27⁰C is cooled to -3⁰C at constant pressure

300 mL of a gas at 27⁰C is cooled to -3⁰C at constant pressure. The final volume is

Options

(a) 350 L
(b) 270 mL
(c) 540 L
(d) 135 mL

Correct Answer:

270 mL

Explanation:

At constant pressure V₁ / T₁ = V₂ / T₂ (Charle’s law)
T₁ = 27°C = 27 + 273 = 300 K
T₂ = -3°C = -3 + 273 = 270K
V₂ = V₁T₂ / T₁ = (300 × 270) / 300 = 270 mL

admin:

View Comments (1)

  • Acc to Charle's law V1T2= V2 T1
    V=300 ml
    T1=27°C=27+273K=300K
    V2=?
    T2= 273-3°C=270K
    V1T2= V2T1
    300×270=V2×300
    V2=270ml

Related Questions

  1. The rate of reactions exhibiting negative activation energy
  2. The main product obtained from phenol with PCl₅ is
  3. If in a container no mass and no heat exchange occurs then it constitutes a
  4. The shape of the molecule XeF₄ is
  5. Which of the following has sp²-hybridisation