1.0g of magnesium is burnt with 0.56 g O₂ in a closed vessel

1.0 g of magnesium is burnt with 0.56 g O₂ in a closed vessel.Which reactant is left in excess and how much? (At.wt.Mg=24, O=16)

Options

(a) Mg,0.16g
(b) O₂,0.16g
(c) Mg,0.44g
(d) O₂,0.28g

Correct Answer:

Mg,0.16g

Explanation:

Initially Mg +1/2 O₂→MgO (or)
1/24 mole 0.56/32 mole
0.0416 mole 0.0175 mole
(0.0416-2 ×0.0175) (2 ×0.0175) mole
=0.0066 mole
mass of Mg=0.0066 ×24
=0.158 ≈ 0.16g

admin:

Related Questions

  1. The nucleic acid base having two possible binding sites is
  2. The four bonds in methane are directed in space with an angle of
  3. Acetone and acetaldehyde are
  4. One mole of magnesium nitride on reaction with excess of water gives
  5. Acetone reacts with Grignard reagent to form