0.4g of silver salt of a monobasic organic acid gave 0.26g pure silver on ignition

0.4 g of silver salt of a monobasic organic acid gave 0.26 g pure silver on ignition. The molecular weight of the acid is (atomic weight of silver = 108)

Options

(a) 59
(b) 72
(c) 90
(d) 104

Correct Answer:

59

Explanation:

Mass of silver salt = 0.4g.Mass of silver = 0.26 g. Eq.mass of silver salt/Eq.mass of silver = mass of silver salt/mass of silver. Eq.mass of silver salt = 0.4/0.26×108. E + 108 – 1 = 0.4/0.26×108. Therefore = 59.15.

admin:

Related Questions

  1. Which statements is wrong about pH and H⁺
  2. Concentrated sulphuric acid is always dilute by adding
  3. The conductivity of strong electrolyte
  4. The rate of reactions exhibiting negative activation energy
  5. In Kjeldahl’s mathod, the nitrogen present is estimated as