0.4g of silver salt of a monobasic organic acid gave 0.26g pure silver on ignition

0.4 g of silver salt of a monobasic organic acid gave 0.26 g pure silver on ignition. The molecular weight of the acid is (atomic weight of silver = 108)

Options

(a) 59
(b) 72
(c) 90
(d) 104

Correct Answer:

59

Explanation:

Mass of silver salt = 0.4g.Mass of silver = 0.26 g. Eq.mass of silver salt/Eq.mass of silver = mass of silver salt/mass of silver. Eq.mass of silver salt = 0.4/0.26×108. E + 108 – 1 = 0.4/0.26×108. Therefore = 59.15.

admin:

Related Questions

  1. All Cu(II) halides are known except the iodide. The reason for it is that
  2. IN Haber process 30 L of dihydrogen and 30 L of dinitrogen were taken for reaction
  3. A unit cell of sodium chloride has four formula units.The edge length of the unit cell
  4. Carbon percentage is maximum in
  5. A solid compound X on heating gives CO₂ and a residue .