When three identical bulbs of 60 W-200 V rating are connected in series to a 200 V

When three identical bulbs of 60 W-200 V rating are connected in series to a 200 V supply, the power drawn by them will be

Options

(a) 60 W
(b) 180 W
(c) 10 W
(d) 20 W

Correct Answer:

20 W

Explanation:

In series, Resultant resistance = R₁ + R₂ + R₃ = R + R + R = 3R

Power = V² / R ⇒ 60 = V² / R ⇒ V² = 60 R

Power of combination = P

P = V² / Resistance of combination = 60 / 3 R = 20 W

admin:

Related Questions

  1. A lift is moving down with acceleration a.A man in the lift drops a ball
  2. For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
  3. In an electrical circuit R,L,C and an AC voltage source are all connected in series.
  4. An ideal black body is equivalent to
  5. The unit of permitivity of free space, ε₀ is