When three identical bulbs of 60 W-200 V rating are connected in series to a 200 V

When Three Identical Bulbs Of 60 W200 V Rating Are Physics QuestionWhen Three Identical Bulbs Of 60 W200 V Rating Are Physics Question

When three identical bulbs of 60 W-200 V rating are connected in series to a 200 V supply, the power drawn by them will be

Options

(a) 60 W
(b) 180 W
(c) 10 W
(d) 20 W

Correct Answer:

20 W

Explanation:

In series, Resultant resistance = R₁ + R₂ + R₃ = R + R + R = 3R

Power = V² / R ⇒ 60 = V² / R ⇒ V² = 60 R

Power of combination = P

P = V² / Resistance of combination = 60 / 3 R = 20 W

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. Two parallel long wires carry currents i₁ and i₂ with i₁ > i₂ .
  2. Consider a two particle system with particle having masses m₁ and m₂. If the first
  3. An LED is constructed from a p-n junction based on a certain semi-conducting
  4. The surface tension of soap solution is 0.03 N/m. The work done in blowing to form a soap
  5. The position vector of a particle R as a function of time is given by