When 22.4 litres of H₂(g) is mixed with 11.2 litres of Cl₂(g) each at S.T.P,

When 22.4 litres of H₂(g) is mixed with 11.2 litres of Cl₂(g) each at S.T.P, the moles of HCl(g) formed is equal to

Options

(a) 1 mol of HCl(g)
(b) 2 mol of HCl(g)
(c) 0.5 mol of HCl(g)
(d) 1.5 mol of HCl(g)

Correct Answer:

1 mol of HCl(g)

Explanation:

H₂ +Cl₂ → 2HCl
t=0 ,22.4,11.2 lit , 0
t=0,or 1 mole, 0.5 mole, 0
at time t (1-0.5) =0.5
0.5×2 = 1 mole

admin:

Related Questions

  1. When ethanol is subjected to dehydration in presence of H₂SO₄, the
  2. When excess ammonia is added to CuSO₄ solution the deep blue complex obtained is
  3. Which of the following coordination compounds would exhibit optical isomerism
  4. Ethyl iodide when heated with sodium in dry ether gives pure
  5. Reaction of methyl bromide with aqueous sodium hydroxide involves