What is the value of incidence L for which the current is maximum in a series LCR

What is the value of incidence L for which the current is maximum in a series LCR circuit with C = 10 µF and ? = 1000 s⁻¹?

Options

(a) 1 mH
(b) cannot be calculated unless R is known
(c) 10 mH
(d) 100 mH

Correct Answer:

100 mH

Explanation:

Condition for which the current is max. in series LCR circuit is,
= 1 / √LC
1000 = 1 / √[ L(10 x 10⁻⁶) ]
⇒ = L = 100 mH

admin:

Related Questions

  1. The young’s modulus of steel is twice that of brass. Two wires of same length
  2. A short circuited coil is placed in a magnetic field varying with time. Electrical
  3. A rod lies along the X-axis with one end at the origin and the other at x→∞. It carries
  4. The oscillation of a body on a smooth horizontal surface is represented by the equation
  5. A transistor-oscillator using a resonant circuit with an inductor L