What is the mole fraction of the solute in a 1.00 m aqueous solution?

What is the mole fraction of the solute in a 1.00 m aqueous solution?

Options

(a) 1.77
(b) 0.0354
(c) 0.0177
(d) 0.177

Correct Answer:

0.0177

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

Related Questions

  1. How many moles of lead (II) chloride will be formed from a reaction between
  2. Which of the following is a primary halide
  3. If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%
  4. The solubility product of AgI at 25⁰C is 1.0 ˣ 10⁻¹⁶ mol² L⁻².
  5. Which of the following is a mixed ketone