What is the molar ratio of mixture of gases given the ratio of gases

A mixture of gases contains H₂ and O₂ gases in ratio of 1:4(w/w). What is the molar ratio of the two gases in the mixture?

Options

(a) 4:1
(b) 16:1
(c) 2:1
(d) 1:4

Correct Answer:

4:1

Explanation:

Ratio of weight of gases = 1:4
Ratio of mole of gases = 1/2 : 4/32
Molar Ratio = 1/2 x 32/4 =4:1

admin:

Related Questions

  1. 100 mL of HCl + 35 mL of NaOH, colour of methyl orange in the solution will be
  2. Name of the compound O₂ PtF₆
  3. In the softening of the water by passing it through cationic and anionic exchang
  4. Serotonin is usually used as
  5. The term platforming is