Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm²,

Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm², velocity of flows 1 m/s and pressure 2000 Pa. At another place area A₂= 5 cm². What is the pressure at area A₂=5 cm²?

Options

(a) 500 Pa
(b) 100 Pa
(c) 400 Pa
(d) 200 Pa

Correct Answer:

500 Pa

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Two discs of same material and thickness have radii 0.2 m and 0.6 m.
  2. The focal lengths of a converging lens are fᵥ and fᵣ for violet and red lights
  3. The molecular weight of a gas is 44. The volume occupied by 2.2 g of this gas
  4. A current of 2A flows through a 2Ω resistor when connected across a battery
  5. A body is hangfing from a rigid support by an inextensible string of length