Water falls from a height of 60m at the rate of 15 kg/s to operate a turbine

Water falls from a height of 60m at the rate of 15 kg/s to operate a turbine. The losses due to frictional force are 10% of energy. How much power is generated by the turbine? ( g = 10 m/s²)

Options

(a) 8.1 kW
(b) 10.2 kW
(c) 12.3 kW
(d) 7.0 kW

Correct Answer:

8.1 kW

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A transformer having efficiency of 90% is working on 200 V and 3kW power supply
  2. Consider two particles of different masses. In which of the following situations
  3. The horizontal component of earth’s magnetic field at a place is 3×10⁻⁴ T
  4. A cyclotron is used to accelerate
  5. Two blocks of masses m₁=4 kg and m₂= 2kg are connected to the ends of a string