Volume occupied by one molecule of water (density= 1 g cm⁻³) is

Volume occupied by one molecule of water (density= 1 g cm⁻³) is

Options

(a) 9 x 10⁻²³ cm³
(b) 6.023 x 10⁻²³ cm³
(c) 3 x 10⁻²³ cm³
(d) 5.5 x 10⁻²³ cm³

Correct Answer:

3 x 10⁻²³ cm³

Explanation:

density = mass/volume
volume=mass/density
=1 gram/ 1 gram cm⁻³ = 1 cm³
1 g water= 1/18 moles of water
(at wt of H *2 + at wt of oxygen = 18)
volume occupied by 1 molecules of water = (18 / (6.02 x 10²³)) cm³
= 3 x 10⁻²³ cm³

admin:

Related Questions

  1. The oxyacid of sulphur that contains a lone pair of electrons on sulphur is
  2. Methyl alcohol is industrially prepared by the action of
  3. Heat of combustion ΔH for C(s) , H₂(g)and CH₄(g) are -94, -68 and -213 kcal/mol.
  4. In a given atom no two electrons can have the same values for all
  5. The coordination number and oxidation number of X in the following compound [X(SO₄)(NH₃)₅]Cl