Vapour pressure of dilute aqueous solution of glucose is 750 mm of mercury at

Vapour pressure of dilute aqueous solution of glucose is 750 mm of mercury at 373K. The mole fraction of solute is

Options

(a) 1/76
(b) 1/7.6
(c) 1/38
(d) 1/0.1

Correct Answer:

1/76

Explanation:

p(s) = p⁰(1 – x₂).

⇒ 750 = 760(1 – x₂) or 750/760 = 1 – x₂, or 750/760 -1 = -x₂

⇒ x₂ = 1/76.

admin:

Related Questions

  1. The conductivity of strong electrolyte
  2. Use of chlorofluoro carbons is not encouraged because
  3. Crystal field stabilization energy for high spin d⁴ octahedral complex is
  4. Which of the following hydrogen bonds are strongest in vapour phase
  5. Which statements is wrong about pH and H⁺