Vapour pressure of dilute aqueous solution of glucose is 750 mm of mercury at

Vapour pressure of dilute aqueous solution of glucose is 750 mm of mercury at 373K. The mole fraction of solute is

Options

(a) 1/76
(b) 1/7.6
(c) 1/38
(d) 1/0.1

Correct Answer:

1/76

Explanation:

p(s) = p⁰(1 – x₂).

⇒ 750 = 760(1 – x₂) or 750/760 = 1 – x₂, or 750/760 -1 = -x₂

⇒ x₂ = 1/76.

admin:

Related Questions

  1. When excess ammonia is added to CuSO₄ solution the deep blue complex obtained is
  2. Aqueous solutions of hydrogen sulphide and sulphur dioxide when mixed together
  3. One mole of an ideal gas at 300 K is expanded isothermally
  4. An increase in pressure would favour which of the following reaction?
  5. The correct order of the decreasing ionic radii among the following isoelectronic