Using the Gibb’s energy change,ΔG⁰ = +63.3 kJ, for the following reaction

Using the Gibb’s energy change,ΔG⁰ = +63.3 kJ, for the following reaction ,Ag₂CO₃(s) ⇌ 2Ag⁺(aq) + CO₃²⁻(aq) the Ksp of Ag₂CO₃(s) in water at 25⁰C is

Options

(a) 3.2 ˣ 10⁻²⁶
(b) 8.0 ˣ 10⁻¹²
(c) 2.9 ˣ 10⁻³
(d) 7.9 ˣ 10⁻²

Correct Answer:

8.0 ˣ 10⁻¹²

Explanation:

∆G°=-2.303RT log KSP
here K=[Ag⁺]² [CO₃⁻⁻] =K (sp)
.·. 63.3×10⁻³=-2.303×8.314 ×298 log K(sp)
.·. log K(sp) = -63.3×10⁻³/5705.8 =-11.09
.·. K(sp) = Antilog(-11.09) = 8×10⁻¹².

admin:

Related Questions

  1. Which of the following metal is not ferromagnetic
  2. Diamond is used I glass cutting due to its
  3. Kinetic theory of gases presumes that collision between the molecules to be perfectly
  4. Which of the following metals acts as the most efficient catalyst
  5. Glass is soluble in