Two spheres A and B of masses m and m respectively collide. A is at rest initially

Two spheres A and B of masses m1 and m2 respectively collide. A is at rest initially and B is moving with velocity v along x-axis. After collision B has a velocity v/2 in a direction perpendicular to the original direction. The mass A moves after collision in the direction

Options

(a) same as that of B
(b) Opposite to that of B
(c) θ = tan⁻¹ (1/2) to the x-axis
(d) θ = tan⁻¹ ( -1/2) to the x-axis

Correct Answer:

θ = tan⁻¹ (1/2) to the x-axis

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius
  2. Two points are located at a distance of 10 m and 15 m from the source of oscillation
  3. A photon of wavelength 300nm interacts with a stationary hydrogen atom in ground
  4. Pick out the statement ehich is incorrect?
  5. A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.