Two particles of masses m₁ m₂ move with initial velocities u₁ and u₂

Two particles of masses m₁ m₂ move with initial velocities u₁ and u₂ .On collision, one of the particle s get excited to higher level, after absorbing energy E.If final velocities of particles be v₁ and v₂, then we must have

Options

(a) m₁²u₁+ m₂²u₂ -E = m₁²v₁+ m₂²v₂
(b) 1/2 m₁u₁²+m₂ u₂² = 1/2 m₁v₁²+ 1/2 m₂v₂² -E
(c) 1/2 m₁u₁²+m₂ u₂² -E = 1/2 m₁v₁²+ 1/2 m₂v₂²
(d) 1/2 m₁u₁²+m₂ u₂² +E = 1/2 m₁v₁²+ 1/2 m₂v₂²

Correct Answer:

1/2 m₁u₁²+m₂ u₂² -E = 1/2 m₁v₁²+ 1/2 m₂v₂²

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A long straight wire is carrying a current of 12 A. The magnetic field at a distance
  2. A nucleus ᵐₙ X emits one α- particle and two β- particles. The resulting nucleus is
  3. A paramagnetic sample shows a net magnetisation of 0.8 Am⁻¹, when placed
  4. In Raman effect, Stoke’s lines are spectral lines having
  5. The relationship between decay constant λ and half-life T of a radioactive substance is