Time taken by light to cross a glass slab of thickness 4 mm and refractive index 3 is

Time taken by light to cross a glass slab of thickness 4 mm and refractive index 3 is

Options

(a) 4×10⁻¹¹ sec
(b) 2×10⁻¹¹ sec
(c) 16×10⁻¹¹ sec
(d) 8×10⁻¹¹ sec

Correct Answer:

4×10⁻¹¹ sec

Explanation:

t = μx / c = (3 × 4 × 10⁻³) / (3 × 10⁸) = 4 x 10⁻¹¹ sec

admin:

Related Questions

  1. Hydrogen atom in ground state is excited by a monochrmatic radiation of λ=975 Å
  2. The time period of bar magnet is doubled when magnetic field is reduced
  3. If h is planck’s constant and λ is wavelength, h/λ has dimensions of
  4. An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
  5. A ball is projected upwards from the foot of a tower. The ball crosses the top