The work function of sodium is 2.3 eV. The threshold wavelength of sodium will be

The work function of sodium is 2.3 eV. The threshold wavelength of sodium will be

Options

(a) 5380 Å
(b) 2900 Å
(c) 2500 Å
(d) 2000 Å

Correct Answer:

5380 Å

Explanation:

Work function = W₀

Wavelength = λ₀ = 12375 eV Å/ 2.3 eV = 5380 Å

Therefore, λ₀ = 5380 Å

admin:

Related Questions

  1. A current of 5 A is flowing at 220 V in the primary coil of a transformer. If the voltage
  2. The string of a pendulum is horizontal.The mass of bob attached to it is m
  3. The work function for aluminium is 4.125 eV. The cutoff wavelength for photoelectric
  4. In an AC generator, a coil with N turns, all of the same area A and total resistance R,
  5. When ₃Li⁷ nuclei are bombarded by protons, and the resultant nuclei are ₄Be⁸,