The work done during the expansion of a gas from a volume of 4 dm³ to 6 dm³

The work done during the expansion of a gas from a volume of 4 dm³ to 6 dm³ against a constant external pressure of 3 atm is (1atm = 101.32 J)

Options

(a) -6 J
(b) -608 J
(c) ⁺304 J
(d) -304 J

Correct Answer:

-608 J

Explanation:

Work = -P(ext) x volume change =
-3 x 101.32 x (6 – 4)
= -6 x 101.32 = -607.92 J = -608 J

admin:

Related Questions

  1. Number of moles of MnO₄⁻ required to oxidize one mole of ferrous oxalate
  2. Electrolytic reduction of nitrobenzene in weakly acidic medium gives
  3. The strength of H₂O₂ (in g/litre) in 11.2 volume solution of H₂O₂ is
  4. When sodium is added to ethanol
  5. Two possible stereo-structures of CH₃CHOHCOOH, Which are optically active are called