The weight of one molecule of a compound C₆₀H₁₂₂ is

The weight of one molecule of a compound C₆₀H₁₂₂ is

Options

(a) 1.2 x 10⁻²° gram
(b) 1.4 x 10⁻²¹ gram
(c) 5.025 x 10²³ gram
(d) 6.023 x 10²³ gram

Correct Answer:

1.4 x 10⁻²¹ gram

Explanation:

Atomic Mass of C=12
Atomic Mass of H=1
Molecular Weight of C₆₀H₁₂₂ = 12 x 60 + 122 = 842
Weight of 1 molecule = Mol Wt of C₆₀H₁₂₂ / Avagadro No
=842 / 6.023 x 10²³ = 1.4 x 10⁻²¹ g

admin:

Related Questions

  1. A 0.66 kg ball is moving with a speed of 100 m/s. The associated wavelength
  2. Which of the following higher hydration energy
  3. Which of the following anions is present in the chain structure of silicates
  4. At 25⁰ C , the highest osmotic pressure is exhibited by 0.1 M solution of
  5. The chloramphenicol is an example of