The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18g

The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18 g of steam on it will be (at. wt. of Fe=56)

Options

(a) 168 g
(b) 84 g
(c) 42 g
(d) 21 g

Correct Answer:

42 g

Explanation:

3Fe + 4H₂O → Fe₃O₄ + 4H₂
3x 56 g 4x 18 g
= 168 g = 72 g
72 g steam requries Fe= 168 g
18 g steam requires Fe= 168x 18/72
= 42 g

admin:

Related Questions

  1. Which of the following 0.1M solution will show maximum boiling point
  2. Which of the following substances is used, in laboratory
  3. Which is the redox reaction
  4. The activation energy of a reaction at a given temperature is found to be 2.303
  5. Glycerol on treated with oxalic acid gives