The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18g

The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18 g of steam on it will be (at. wt. of Fe=56)

Options

(a) 168 g
(b) 84 g
(c) 42 g
(d) 21 g

Correct Answer:

42 g

Explanation:

3Fe + 4H₂O → Fe₃O₄ + 4H₂
3x 56 g 4x 18 g
= 168 g = 72 g
72 g steam requries Fe= 168 g
18 g steam requires Fe= 168x 18/72
= 42 g

admin:

Related Questions

  1. A sample of CaCO₃ is 50% pure. On heating 1.12 L of CO₂ at STP is obtained
  2. The trivial names of propanone and 3-methyl-2-butanone are
  3. Which of the following pairs of a chemical reaction is certain to result
  4. Acetyl salicylic acid is used as
  5. NO₂ is not obtained on heating