The velocity of molecules of a gas at temperature 120 K is v. At what temperature

The velocity of molecules of a gas at temperature 120 K is v. At what temperature will the velocity be 2v?

Options

(a) 120 K
(b) 240 K
(c) 480 K
(d) 1120 K

Correct Answer:

480 K

Explanation:

[ʋ(rms)]² ∝ absolute temperature
[ʋ₂ / ʋ₁]² = T₂ / T₁ ⇒ (2V / V)² = T₂ / 120
.·. T₂ = 120 × 4 = 480 K

admin:

Related Questions

  1. Which of the following particles will have minimum frequency of revolution
  2. A force F=ai+3j+6k is acting at a point r=2i-6j-12k. The value of α for
  3. Two bodies A and B having temperature 327° C and 427° C are radiating heat
  4. Energy stored in the coil of a self inductance 40 mH carrying a steady current of 2A
  5. A block of mass m1 rests on a horizontal table. A light string connected