The strength of H₂O₂ (in g/litre) in 11.2 volume solution of H₂O₂ is

The strength of H₂O₂ (in g/litre) in 11.2 volume solution of H₂O₂ is

Options

(a) 17
(b) 51
(c) 34
(d) 85

Correct Answer:

34

Explanation:

1 mL of solution contains 0.03035 g H₂O₂. Strength of 11.2 volume of solution = 3.035 ˣ 11.2 g/L = 34 g/L.

admin:

Related Questions

  1. A gas z is bubbled through a solution containing x⁻ and y⁻. If the reduction
  2. Fischer-Tropsch process is used in the manufacture of
  3. If the hydrogen ion concentration of an acid decreases 10 times, its pH value
  4. Oxidation state of sulphur in S₈, H₂S and S₂F₂ is
  5. When 10 mL of 0.1 M acetic acid (pKa = 5.0 ) is titrated against 10mL of 0.1 M