The solubility product of a sparingly soluble salt AX₂ is 3.2 ˣ 10⁻¹¹.

The solubility product of a sparingly soluble salt AX₂ is 3.2 ˣ 10⁻¹¹.Its solubility (in mol/L)is

Options

(a) 5.6 ˣ 10⁻⁶
(b) 3.1 ˣ 10⁻⁴
(c) 2 ˣ 10⁻⁴
(d) 4 ˣ 10⁻⁴

Correct Answer:

2 ˣ 10⁻⁴

Explanation:

K(sp) = 3.2×10⁻¹¹.
AX₂ ⇌ A² + 2X⁻

K(sp) = sx(2s)² = 4s³; i.e) 3.2×10⁻¹¹=4s³. (or) s³ = 0.8×10⁻¹¹
= 8×10⁻¹².
Therefore s = 2×10⁻⁴.

admin:

Related Questions

  1. Oxidation number of Fe in Fe(CO)₅ is
  2. Water softening by Clark’s process uses
  3. Green chemistry means such reaction which
  4. Which of the following is electron-deficient?
  5. CCl₄ and freons