The resistance of a carbon resistor of colour code Red-Red Green Silver is(in kΩ)

The Resistance Of A Carbon Resistor Of Colour Code Redred Physics QuestionThe Resistance Of A Carbon Resistor Of Colour Code Redred Physics Question

The resistance of a carbon resistor of colour code Red-Red Green Silver is (in kΩ)

Options

(a) 2200±5%
(b) 2200±10%
(c) 220±10%
(d) 220±5%

Correct Answer:

2200±10%

Explanation:

Given, Colour coding of resistance = Red, Red, Green, Silver

First band value = 2

Second band value = 2

Third band value = 10⁵

Fourth band value = ± 10%

Now, R = 22 × 10⁵ ± 10% Ω

R = 2200 ± 10% kΩ

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. A black body is heated from 27° C to 127° C. The ratio of their energies of radiations
  2. A uniform wire of resistance 9Ω is joined end-to-end to form a circle. Then
  3. If the binding energy of the nucleon in ₃⁷Li and ₂⁴He nuclei are 5.60 MeV and 7.06 MeV
  4. The order of the electric field near the earth’s surface is
  5. If ∆Q>0 when heat flows into a system, ∆W>0 when work is done on the system