The percentage weight of Zn in white vitriol [ZnSO₄ 7H₂O] is approximately equal

The percentage weight of Zn in white vitriol [ZnSO₄ 7H₂O] is approximately equal to Zn=65, S=32, O=16 and H=1)

Options

(a) 33.65%
(b) 32.56%
(c) 23.65%
(d) 22.65%

Correct Answer:

22.65%

Explanation:

Mol. Wt of ZnSO₄ 7H₂O = 65 + 32 + (4 x 16) + 7 (2 x 1 +16)=287
% Mass of Zinc = 65/287 x 100 = 22.65%

admin:

Related Questions

  1. H₂O₂ reduces MnO₄⁻ ion to
  2. The catalyst SnCl₂ / HCl is used in
  3. Which one of the following elements constitutes a major impurity in pig iron
  4. In H₂O₂ molecules, the angle between two O-H planes is
  5. Which one of the following is true in electrolytic refining