The percentage weight of Zn in white vitriol [ZnSO₄ 7H₂O] is approximately equal

The percentage weight of Zn in white vitriol [ZnSO₄ 7H₂O] is approximately equal to Zn=65, S=32, O=16 and H=1)

Options

(a) 33.65%
(b) 32.56%
(c) 23.65%
(d) 22.65%

Correct Answer:

22.65%

Explanation:

Mol. Wt of ZnSO₄ 7H₂O = 65 + 32 + (4 x 16) + 7 (2 x 1 +16)=287
% Mass of Zinc = 65/287 x 100 = 22.65%

admin:

Related Questions

  1. pH value of a solution, whose hydronium ion concentration is 6.2 x 10⁻⁹ mol/L is
  2. In the following change,KMnO₄ → MnO₂, the oxidation state of Mn changes as
  3. Calcination is used in metallurgy to remove
  4. Which is weakest acid
  5. The coordination number and oxidation number of X in the following compound [X(SO₄)(NH₃)₅]Cl