The oscillating frequency of a cyclotron is 10 MHz. If the radius of its Dees is o.5 m,

The oscillating frequency of a cyclotron is 10 MHz. If the radius of its Dees is o.5 m, the kinetic energy of a proton, which is accelerated by the cyclotron is

Options

(a) 10.2 MeV
(b) 2.55 MeV
(c) 20.4 MeV
(d) 5.1 MeV

Correct Answer:

5.1 MeV

Explanation:

qvB = mv² / r

⇒ (1/2) (mv² / e) = Kinetic energy in electron

v² = r²ω² = r².4π²v² ʋ = 10 × 10⁶ Hz = 10⁷ Hz.

Therefore, K.E. = (1/2) (mv² / e)

= (1/2) [1.673 × (0.5 × 2π × 10⁷)² / (1.6 × 10⁻¹⁹)

= 5.1 Mev

admin:

Related Questions

  1. In forward biasing of the p-n junction
  2. If λ₁ and λ₂ are the wavelengths of the first members of the Lyman and Paschen
  3. The ratio of the nuclear radii of elements with mass numbers 216 and 125 is
  4. The current through an inductor changes from 3 A to 2 A is 1 m/s. If induced e.m.f.
  5. A parallel plate air capacitor of capacitance C is connected to a cell of emf