The number of gram molecules of oxygen in 6.02 x 10²⁴ CO molecules is

The Number Of Gram Molecules Of Oxygen In 602 X Chemistry QuestionThe Number Of Gram Molecules Of Oxygen In 602 X Chemistry Question

The number of gram molecules of oxygen in 6.02 x 10²⁴ CO molecules is

Options

(a) 10 gm molecules
(b) 5 gm molecules
(c) 1 gm molecules
(d) 0.5 gm molecules

Correct Answer:

5 gm molecules

Explanation:

6.02 x 10²³ molecules of CO = 1 mole of CO
6.02 x 10²⁴ molecules of CO = 10 mole of CO
= 10 g atoms of O = 5 g molecules of O₂

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. The most easily hydrolysed molecule under SN1 conditions is
  2. The most common lanthanide is
  3. Chlorine is liberated, when we heat
  4. Which polymer is used for making magnetic recording tapes
  5. Caprolactum is the monomer of