The number of atoms in 0.1 mol of a triatomic gas is (Na = 6.02 x 10²³ mol⁻¹)

The number of atoms in 0.1 mol of a triatomic gas is (Na = 6.02 x 10²³ mol⁻¹)

Options

(a) 6.026 x 10²²
(b) 1.806 x 10²³
(c) 3.6 x 10²³
(d) 1.8 x 10²²

Correct Answer:

1.806 x 10²³

Explanation:

Number of moles in 0.1 mole of triatomic gas = 0.1 x 3 x 6.02 x 10²³
=1.806 x 10²³

admin:

Related Questions

  1. Which of the following oxides is not expected to react with sodium hydroxide
  2. Carbylamine reaction is given by
  3. An isomer of ethanol is
  4. The geometry of Ni(CO)₄ and Ni(PPh₃)₂Cl₂ are
  5. Which of the following elements will have the highest electron affinity