The number of atoms in 0.1 mol of a triatomic gas is (Na = 6.02 x 10²³ mol⁻¹)

The number of atoms in 0.1 mol of a triatomic gas is (Na = 6.02 x 10²³ mol⁻¹)

Options

(a) 6.026 x 10²²
(b) 1.806 x 10²³
(c) 3.6 x 10²³
(d) 1.8 x 10²²

Correct Answer:

1.806 x 10²³

Explanation:

Number of moles in 0.1 mole of triatomic gas = 0.1 x 3 x 6.02 x 10²³
=1.806 x 10²³

admin:

Related Questions

  1. KCN reacts readily to give a cyanide with
  2. The neutralisation of a strong acid by a strong base liberates an amount
  3. Heat of formation of H₂O(g) at 25⁰C is -243 kJ,ΔE for the reaction
  4. 116 mg of a compound on vaporisation in a Victor Meyer’s apparatus displaces
  5. CuSO₄ dissolves in NH₃ due to the formation of