The momentum of a particle having a de Broglie wavelength of 10⁻¹⁷metres is

The momentum of a particle having a de Broglie wavelength of 10⁻¹⁷metres is (Given h= 6.625 × 10⁻³⁴Js)

Options

(a) 3.3125 x 10⁻⁷kg ms⁻¹
(b) 26.5 x 10⁻⁷kg ms⁻¹
(c) 6.625 x 10⁻¹⁷kg ms⁻¹
(d) 13.25 x 10⁻¹⁷kg ms⁻¹

Correct Answer:

6.625 x 10⁻¹⁷kg ms⁻¹

Explanation:

According to de broglie ‎λ=h/mv ⇒ mv= h/λ = 6.626 x 10⁻³⁴ /10⁻¹⁷ = 6.626 x 10⁻¹⁷ kg m/s.

admin:

Related Questions

  1. A device that converts energy of combustion of fuels like hydrogen and methane,
  2. Two chemicals having same chemical formula but different arrangement of atoms
  3. Which of the following is an amphoteric oxide
  4. Aqueous solutions of hydrogen sulphide and sulphur dioxide when mixed together
  5. A drug which is sturcturally related to adrenaline is