The kinetic energy needed to project a body of mass m from the surface of earth

The kinetic energy needed to project a body of mass m from the surface of earth (radius R) to infinity is

Options

(a) mgR/2
(b) 2mgR
(c) mgR
(d) mgR/4

Correct Answer:

mgR

Explanation:

The kinetic energy =1/2MVe²
The escape velocity Ve=√2gR
Ve²=2gR
= 2mgR/2
=mgR

admin:

Related Questions

  1. A body projected vertically from the earth reaches a height equal to earth’s radius
  2. From a disc of radius R, a concentric circular portion of radius r is cut-out so
  3. Two particles A and B, move with constant velocities V₁ and V₂. At the initial
  4. 300j work is done in sliding a 2kg block up an inclined plane of height 10m
  5. Volume of gas becomes four times if temperature becomes