The horizontal range of a projectile is 4√3 times the maximum height achieved

The horizontal range of a projectile is 4√3 times the maximum height achieved by it. The angle of projection is

Options

(a) 30⁰
(b) 45⁰
(c) 60⁰
(d) 90⁰

Correct Answer:

30⁰

Explanation:

u²sin 2θ/g = 4√3 x (u²sin 2θ/g ) ⇒ tan θ = 1/√3 .·. θ = 30°

admin:

Related Questions

  1. Which of the following quantities has units but not dimensions
  2. In producing chlorine through electrolysis 100 watt power at 1125 V is being
  3. Two identical charges repel each other with a force equal to 10 mgwt they are 0.6 m
  4. A block slides from an inclination of 45°.If it takes time twice
  5. The radius of curvature of a convave mirror is 24 cm and the imager is magnified