The heat of combustion of carbon to CO₂ is -393.5 kJ/mol. The heat released

The heat of combustion of carbon to CO₂ is -393.5 kJ/mol. The heat released upon formation of 35.2 g of CO₂ from carbon and oxygen gas is

Options

(a) 315 kJ
(b) -630 kJ
(c) -3.15 kJ
(d) -315 kJ

Correct Answer:

315 kJ

Explanation:

Given: C + O₂ → CO₂, ΔH = – 393.5 kJ/mol. Amount of heat realeased on formation of 44 g CO₂ = 393.5 KJ. Amount of heat released on formation of 35.2 g CO₂ = 393.5 / 44 * 35.2 = 314.8 ≈ 315 kJ.

admin:

Related Questions

  1. CCl₄ and freons
  2. Fusion mixture is
  3. What is the weight of oxygen required for the complete combusion of 2.8 kg of ethylene?
  4. N₂ gas will not be evolved upon reaction of HNO₂ with which of the following
  5. The equilibrium weight of MnSO₄ is M/2 when it changes into